(Chris Wiegand’s article appeared in the Guardian, 4/10; Photo:  Tom Larkin and Hiran Abeysekera in Life of Pi. Photograph: Johan Persson.)

Find out who won what at the Royal Albert Hall ceremony where Cabaret was toasted and Life of Pi proved a roaring success

Best revival

A Number – Old Vic
Constellations – Donmar Warehouse at Vaudeville theatre – WINNER!
The Normal Heart – National Theatre
The Tragedy of Macbeth – Almeida

Best entertainment or comedy play

The Choir of Man – Arts theatre
Pantoland at the Palladium – London Palladium
Pride and Prejudice* (*Sort Of) – Criterion theatre – WINNER!
The Shark is Broken – Ambassadors theatre

Best musical revival

Anything Goes – Barbican
Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Spring Awakening – Almeida

Best costume design

Jon Morrell for Anything Goes – Barbican
Christopher Oram for Frozen – Theatre Royal Drury Lane
Tom Scutt for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre
Catherine Zuber for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre – WINNER!

Best sound design

Ian Dickinson for 2:22 A Ghost Story – Noël Coward theatre
Carolyn Downing for Life of Pi – Wyndham’s theatre
Nick Lidster for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Gareth Owen for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre

Best original score or new orchestrations

Anything Goes – New Orchestrations: Bill Elliott, David Chase and Rob Fisher
Back to the Future: The Musical – Composers: Alan Silvestri and Glen Ballard; Orchestrations: Ethan Popp and Bryan Crook
Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Orchestrator: Simon Hale – WINNER!
Life of Pi – Composer: Andrew T Mackay

 

Best theatre choreographer

Finn Caldwell for Life of Pi – Wyndham’s theatre
Julia Cheng for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre
Kathleen Marshall for Anything Goes – Barbican – WINNER!
Sonya Tayeh for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre

Best actor in a supporting role

Seven actors who play the Tiger for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!
Dino Fetscher for The Normal Heart – National Theatre
Nathaniel Parker for The Mirror and the Light – Gielgud theatre
Danny Lee Wynter for The Normal Heart – National Theatre

Best actress in a supporting role

Tori Burgess for Pride and Prejudice* (*Sort Of) – Criterion theatre
Liz Carr for The Normal Heart – National Theatre – WINNER!
Christina Gordon for Pride and Prejudice* (*Sort Of) – Criterion theatre
Akiya Henry for The Tragedy of Macbeth – Almeida

Best set design

Tim Hatley for Design and Nick Barnes & Finn Caldwell for Puppets for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!
Tim Hatley for Design and Finn Ross for Video Design for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Derek McLane for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre
Tom Scutt for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre

Best lighting design

Neil Austin for Frozen – Theatre Royal Drury Lane
Isabella Byrd for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre
Tim Lutkin for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Tim Lutkin and Andrzej Goulding for Life of Pi – Wyndham’s theatre – WINNER!

Best actress in a supporting role in a musical

Gabrielle Brooks for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Lyric theatre
Victoria Hamilton-Barritt for Cinderella – Gillian Lynne theatre
Carly Mercedes Dyer for Anything Goes – Barbican
Liza Sadovy for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!

Best actor in a supporting role in a musical

Clive Carter for Moulin Rouge! The Musical – Piccadilly theatre
Hugh Coles for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Elliot Levey for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Gary Wilmot for Anything Goes – Barbican

Outstanding achievement in opera

Christine Rice for her performance in 4/4 – Royal Opera House
takis for set and costume design of HMS Pinafore by English National Opera – London Coliseum
Peter Whelan and the Irish Baroque Orchestra for Bajazet – Royal Opera House, Linbury theatre – WINNER!Jenůfa at the Royal Opera House, directed by Claus Guth. Photograph: Tristram Kenton/The Guardian 

Best new opera production

Bajazet – Royal Opera House, Linbury theatre
The Cunning Little Vixen by English National Opera – London Coliseum
Jenůfa – Royal Opera House – WINNER!
Theodora – Royal Opera House

Best actor in a musical

Olly Dobson for Back to the Future: The Musical – Adelphi theatre
Arinzé Kene for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical – Lyric theatre
Robert Lindsay for Anything Goes – Barbican
Eddie Redmayne for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!

Best actress in a musical

Jessie Buckley for Cabaret – The Kit Kat Club at the Playhouse theatre – WINNER!
Sutton Foster for Anything Goes – Barbican
Beverley Knight for The Drifters Girl – Garrick theatre
Stephanie McKeon for Frozen – Theatre Royal Drury Lane

Outstanding achievement in dance

Acosta Danza for De Punta A Cabo in 100% Cuban – Sadler’s Wells
Dancers for NDT2 Tour – Sadler’s Wells
Arielle Smith for her choreography of Jolly Folly in Reunion by English National Ballet – Sadler’s Wells – WINNER!
Edward Watson for his performance in The Dante Project – Royal Opera House

(Read more)       

Leave a Reply

Your email address will not be published.